Szamizdat 7.

Válasz Mikuláš Dzurindának

 

Mikuláš Dzurinda elveti azt a postoj.sk oldalnak adott interjúmban megfogalmazott javaslatomat, miszerint a V4-országok törekedjenek arra, hogy a német–francia tengelyen forgó Európai Uniót német–francia–V4 hárompilléres erőközponttá alakítsák.

Ez nyilván csak a V4-ek lengyel vezetésével képzelhető el, de Mikuláš nem ezzel indokolja az elutasítását. Elmélete szerint javaslatom csak az Európai Unió belső széttagoltságát erősítené, nem egyesíti, hanem szétszedi azt.

A kérdés azonban nem elméleti jellegű. Nagyon is gyakorlatias. Tény, hogy a V4 országainak nem sikerült elérniük érdekeik megfelelő érvényesítését az unió keretén belül. Tény, hogy mi, közép-európaiak látványos megkülönböztetést szenvedünk el. Azt állítom, ha nem lépünk föl erőteljesebben és közösen, ez a helyzet nem is fog változni.

A belső piac mai elrendezése azt eredményezi, hogy az európai piac egy francia állampolgár számára évente 1074 euró többletjövedelmet ad, egy németnek 1046 eurót, egy szlováknak 537 eurót, egy magyarnak pedig 408 eurót. Ezek 2016-os adatok.

Továbbá, ha a V4-országokba az EU-transzfereken keresztül beáramló pénzt összevetjük a tőlünk kivitt profit- és osztalékjövedelemmel, látható, hogy milyen súlyos veszteségeket szenvedünk el. Magyarország esetében a különbség 80 százalék, Szlovákia esetében pedig több mint 90 százalék.

Nemcsak siralmas, de megalázó az aránytalanság a központilag kezelt uniós programoknál (például a Horizont 2020). A 2004 óta csatlakozott országok a támogatásnak 5,1 százalékát kapták, miközben lakosságunk az unió több mint 20 százaléka. A földrajzi egyensúlytalanságot orvosló javaslatainkat leverték.

A kiküldetési irányelvet a V4 számára hátrányosan újraírták. Az első mobilitási csomag bántó, sértő hátrányba hozta a mi fuvarozási vállalatainkat. És akkor még nem írtam az agyelszívásról, a kötelező migránselosztási kvótákról és a velünk szemben használt kettős mércéről sem.

Kedves Mikuláš, nem kellene végre a nyugatiakkal egyenrangú tagállamként viselkednünk? Nem jött még el az ideje, hogy megszervezzük magunkat, és kiálljunk az érdekeink mellett? Miért maradnánk továbbra is az EU balekjai? A szlovákok és a magyarok ennél többet érdemelnek.

 

Samizdat č. 7

Odpoveď Mikulášovi Dzurindovi

 

Mikuláš Dzurinda odmieta môj návrh uvedený v rozhovore poskytnutý pre portál postoj.sk, podľa ktorého krajiny V4 by sa mali snažiť o to, aby Európsku úniu otáčajúcu sa okolo nemecko-francúzskej osi pretransformovali na trojpilierové mocenské centrum Nemecko-Francúzsko-V4.

Toto je samozrejme predstaviteľné iba pod poľským vedením V4, ale Mikuláš svoje odmietnutie týmto neargumentuje. Podľa jeho teórie môj návrh by len posilňoval vnútornú roztrieštenosť Európskej únie, nie zjednocuje, ale rozloží ju.

Otázka však nemá teoretický charakter. Je až príliš praktická. Je fakt, že krajinám V4 v rámci únie sa nepodarilo dosiahnuť adekvátne presadenie svojich záujmov. Je fakt, že my Stredoeurópania znášame viditeľnú diskrimináciu. Tvrdím, že keď nevystúpime ráznejšie a spoločne, táto situácia sa ani nezmení.

Dôsledkom súčasného usporiadania vnútorného trhu je, že európsky trh občanovi Francúzska prináša dodatočný príjem v hodnote 1074 eur, občanovi Nemecka 1046 eur, občanovi Slovenskej republiky 537 a občanovi Maďarska 408 eur. To sú údaje z roku 2016.

Ďalej, ak prílev financií do krajín V4 cez transfery EÚ porovnáme zo ziskom z príjmov a dividend vyvezených z našich krajín, sa ukazuje, že aké významné straty znášame/utrpíme. V prípade Maďarska rozdiel predstavuje 80 percent a v prípade Slovenskej republiky viac ako 90 percent.

V prípade priamo riadených programov EÚ to predstavuje nie len žalostnú ale aj ponižujúcu disproporciu (napríklad Horizont 2020). Krajiny, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004 získali 5,1 percenta z pomoci, pričom počet ich obyvateľov predstavuje viac ako 20 percent únie. Naše návrhy, ktoré by riešili geografickú nerovnováhu zmietli.

Smernice o vysielaní pracovníkov na úkor V4 preformulovali. Prvý balík opatrení v oblasti mobility našich dopravcov urážlivo a škodlivo znevýhodnil. A ešte som nenapísal o odlive mozgov, a povinných kvótach pri prerozdeľovaní migrantov a ani o dvojakom metri uplatňovanom voči nám.

Milý Mikuláš, nemali by sme sa konečne správať ako rovnocenné štáty so západnými členskými krajinami? Nie je najvyšší čas na to, aby sme sa zorganizovali a postavili sa za vlastné záujmy? Prečo by sme mali ostať naďalej naivkami EU? Slováci a Maďari si zaslúžia viac.